İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

Site içeriğinin oluşturulması, içeriğin yönetilmesi, basit bir ulaşılabilirlik ve birden  fazla kullanıcı tarafından kullanılabilmesini sağlayan sisteme verilen isimdir. Aynı zamanda, Web için hazırlanan bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) arama, her döküman için belli anahtar kelimelerin atanması, seo optimizasyonu ve metadata oluşturma seçeneklerini de bulundurmaktadır.

Neden İçerik Yönetim Sistemi?

  • Kullanımı basit ve sadedir. Microsoft Word kullanımı kolay kelime işlem yazılımı kullanabilen bir kullanıcı bu yönetim sisteminde kolaylıkla bir yazı düzenleyip yayınlayabilir.
  • Birden fazla kullanıcı ile aynı anda çalışma olanağı sağlar. İçerik girişinden sorumlu birden fazla şahıs varsa, kişiler arasında iş bölümü yaparak her kişinin belli bir noktadan sorumlu tutulmasını sağlayabilirsiniz. Yani kullanıcıların tamamı içerik oluşturma, düzenleme ve yayınlama yetkilerine erişirler.

  • Oluşturulan içerik için, yapılan her hareket kayıt altında tutabilir. Belirli tarihlere göre içerikleri ayırıp kısımlandırılmış bir çalışma programı yapabilirsiniz. Tüm kullanıcıların içerik durumlarını görebildiği bir içerik havuzu oluşturmuş olursunuz. Ayrıca sizin dışınızdaki kullanıcıları görevlendirip, ne aşamada olduklarını, tamamlayıp tamamlamadıklarını takip edebilirsiniz.
  • “İçerik Yönetim Sistemi” ile varolan içeriği yönetmeniz basitleşir.Zaman zaman ‘CMS’ yayınlamış bir içeriği kaldırmak, arşivlemek için de kullanılmaktadır. Belirli bir zamana kadar geçerli içerikler yayınlıyorsanız bunları süresi dolduğu anda yayından kaldırmak isteyebilirsiniz, içerik yönetim sistemleri ile bu basit bir şekilde yapılmaktadır. Kaldırdığınız içerikle birlikte sitede bulunan tüm link ve sekmeler yeniden güncellenmektedir.